Dofollow ve nofollow backlink nedir?

Backlink, bir web sitesinin başka bir siteden aldığı bağlantıdır. Arama motorları backlinkler sayesinde hangi sitenin daha kaliteli olduğunu, hangi sitenin ziyaretçilere öncelikli olarak gösterileceğini belirlemek için backlinkleri kullanır. Google, özellikle yorum formları gibi yerlerden ziyaretçilerin sitelere bağlantı eklemeleriyle siteler için oluşabilecek zararları önlemek için nofollow özelliğini getirdi. Bağlantılarda rel etiketi içerisine eklenen nofollow kelimesi sayesinde arama motorlarının botları bir sayfayı ziyaret ettiğinde sayfadaki hangi bağlantıların ziyaret edilmeyeceğini anlayabiliyor. Nofollow bağlantıları takip etmiyor ve bu nedenle de nofollow etiketi ile bağlantı verilen siteler aslında o sitede referans olarak gösterilmemiş oluyor.

Dofollow ise nofollow etiketinin tam tersi bir işleve sahip. Dofollow verilen bağlantılar, bağlantı verilen siteye değer kazandırıyor.

Sitenize backlink sağlayan bağlantıları (linkleri)

  • Google console,
  • ahrefs,
  • moz,
  • semrush

gibi araçlardan kontrol edebilirsiniz. 

Spam sayılabilecek sayfalardan gelen backlinkleri Google console üzerinden engelleyebilirsiniz. Böylece sitenize zarar vermesini engellerseniz.

Backlinkler seo konusunda en önemli etkenlerden birisidir. Bu sebeple, sitenizin backlinklerini belirli aralıklarla kontrol edip, gerekiyorsa müdahalede bulunmalısınız. Eğer yeterince bilginiz yoksa, tecrübeli seo uzmanları ile çalışmalısınız.